Prosinec 2015

Přání

31. prosince 2015 v 20:00 | Mirek |  Květiny

Touto poslední růžičkou z roku 2015 chci popřát všem lidem dobré vůle v novém roce 2016 a i v dalších letech co nejvíc splněných přání pro dobro své a svých blízkých, k tomu pevné zdraví a štěstí kterého je potřeba aby člověk nebyl v nesprávný čas na nesprávném místě. Mirek

Poutní chrám Luže

18. prosince 2015 v 16:09 | Mirek |  Fotografování
Je to asi 15 až 20 let co jsem se služebně dostal do Hamzovy dětské léčebny v Luži. Soutěž jsme tenkrát nevyhráli, ale upoutal mě tam nádherný kostel už zdáli viditelný. Tenkrát jsem neměl foťák a i vrata byla zavřená, takže jen z venku kolem oplocení se dalo obejít. Nyní po tak dlouhé době jsem se tam dostal znova když jsme tam byli na návštěvě za pacientem v léčebně. Ten kostel tady v Luži, Panny Marie Pomocnice mě trochu připomíná kostel, též Panny Marie na Hostýnu. Na Hostýn jsme se chystali s Ivankou při naší dovolené v Luhačovicích, jenže jsme se tenkrát zdrželi v Zoo Lešná a na cestu na Hostýn bylo už málo času, bohužel už jsme se tam nepodívali. Ta podobnost je ve schodišti k hlavnímu vstupu a oba jsou zasvěceny Panně Marii. Možná ti kteří jsou z okolí Hostýna, nebo tam někdy byli, namítnou že věhlas Hostýna je mnohem větší (Ivanky bratranec který žije v Kanadě psal o tom, že i tam mají naši krajané poutní místo Hostýn) a mají pravdu, také je trochu jinak situovaný, hlavní pohled na vstup je impozatní s 250 schody vzhůru, v Luži je těch schodů jen čtvrtina a přístup je brankou ve zděném oplocení, takže odstup není tak otevřený aby byl z větší vzdálenosti hlavní vstup vidět. S jeho stavbou se začalo asi o 40 let dříve než stavba kostela na Hostýně.
O stavbu kostela se zasloužila silně věřící Marie Maxmiliána Eva Terezie baronka Hýzrlová (spíš Hieserlová) z Chodů. Byla dvakrát vdaná a oba manžele i své tři děti přežila. Původně tady na Chlumku stávala jen kaple, ale protože sem přicházelo stále více poutníků nechala baronka kapli zbořit a na jejím místě v letech 1689 - 1696 postavit tento kostel za vedení Minelliho a Aliprandiho. Dokončení kostela se bohužel nedožila, zemřela 1690, ale v roce 1698 byla uložena do hrobky před hlavním oltářem. Na hlavní oltář byl umístěn obraz od Lucase Cranacha který přivezli její rodiče z Itálie. Byl to obraz Panny Marie Pomocné, byl prý zázračný a rodina ho měla ve velké vážnosti. Ještě několik let pokračovali práce na vnitřní výzdobě a kostel byl slavnostně vysvěcen roku 1713. Kostel se pak dostal do majetku jezuitského řádu v Hradci Králové.

pohled z dálky, bohužel zamlžený


pohled vzhůru po schodišti


obraz venku nad vstupem, zatím nerestaurovaný


pohled z boku, věže obalené lešením
za měsíc už bez lešení, jen ta barevná kombinace se mě moc nelíbí, za mě, stejná barva jen světlejší a tmavší odstín
tady se trošku jak píšu výš podobá HostýnuTy fotky bez lešení nafotila dcera, když s vnukem pokračují v návštěvě pacienta.