Květen 2012

Bublanina

31. května 2012 v 14:12 Recepty
Na zahradě máme třešeň, na které začaly červenat první třešně. Měla jsem radost, protože třešně mám moc ráda, ale nebyla jsem sama, komu jejich zrání udělalo radost. Hned se na ně vrhlo hejno špačků a tak nevím, jestli vůbec stačí pořádně dozrát. Moje tleskání je vůbec nerozhodilo, klidně hodovali dál. Tak jsem natrhala alespoň pár, abych mohla udělat bublaninu.
První úroda. . .

Bublanina

20 dkg másla
30 dkg cukru
1 vanilkový cukr utřít a přidat
5 žloutků
5 lžic vlažné vody a utřít do pěny. Nakonec přidáme
30 dkg hrubé mouky
citronovou kůru
prášek do pečiva
sníh z 5 bílků
Rozetřeme na pekáč, přidáme třešně a pečeme do růžova.

nejhorší práce - vypeckování třešní. S peckami by muž bublaninu nejedl a mě by už asi taky tak nechutnala. . .

. . . a je upečeno. . .

. . . a můžeme baštit. . .

Pokuta

29. května 2012 v 11:24 Přišlo mi emailem
Tenhle vtip mi přišel emailem a docela mě pobavil, tak snad pobaví i některou z vás

Dnes ráno jsem byl v trafice. Byl jsem tam pět minut. Když jsem vyšel ven, stála tam u auta policajtka a vypisovala blokovou pokutu. Tak jsem šel k ní a řekl jí: "Ale no tak, zlato, to takovýmu fešákovi, jako jsem já, nemůžete dopřát ani malou přestávku?" Ignorovala mě a dál zapisovala pokutu. Nazval jsem ji nenažranou policajtkou. Podívala se na mě a začala vypisovat další pokutu, za sjeté pneumatiky. Tak jsem ji nazval blbou šlapkou. Tu začala psát třetí pokutu! Tak to šlo dalších dvacet minut. Čím víc jsem ji dráždil, tím víc psala. Mně to ale bylo jedno. Já tam byl pěšky.


Zámek Hrádek

27. května 2012 v 18:39 Tip na výlet
Zámek Hrádek jsem tu už představovala zde takže dnes nebude žádné dlouhé povídání o zámku, ale jen pár obrázků. Zámek pamatuju světlý, ale postupně byl opravován a natírán červeně, tak jak prý původně vypadal. Fotografii, kde je zámek ve své světlé podobě a která se mi líbila asi víc, nemám, jen tuhle, kde je zatím opravena hlavní věž.


a takhle už vypadá zámek nynípřece jen jsem objevila část, která ještě opravena není. . .


. . .okno kaple, ale jak je vidět, už se dole nový nátěr loupe, takže než bude dokončen celý zámek, aby začaly opravy.

. . . dveře kaple, kterými se vychází po prohlídce zámku. . .


k čemu sloužila tahle věž jsem se nedověděla. .

k zámku patří rozsáhlá hospodářská stavení, která taky volají po opravách, ale zřejmě chybí prostředky. . .

Koláče obyčejné

26. května 2012 v 8:02 Recepty
Jednou zase z trochu jiného soudku nebo spíš z trouby. Docela dost často peču, protože manžel má sladké rád, ale zapomenu udělat obrázek. Tentokrát jsem si ale vzpomněla, takže "obyčejné" koláče jsem vyfotila. Proč píšu obyčejné, to je tak, u nás jsou koláče rozdělené na "pouťové" zde a "obyčejné".

Koláče obyčejné

60 dkg polohrubé mouky
12 dkg tuku
3 lžíce oleje
1 kostka kvasnic
12 dkg cukru
1 vajíčko
1 žloutek
sůl

Vypracujeme těsto, necháme vykynout a potom děláme malé bochníčky a dáváme na plech. Pevnou skleničkou, (maminka to dělávala závažíčkem) obalenou utěrkou, děláme do bochníčků důlky, vyplníme libovolnou nádivkou a posypene drobenkou.

Rhododendrony

23. května 2012 v 12:02 Květiny
V sobotu jsme si udělali každoroční jarní výletek na zámek Hrádek u Nechanic, který jsem vám už ukazovala a možná, že se k němu ještě vrátím, abych ukázala, jak se zámek mění ze žlutého na červený. Ale dneska, co chci ukázat, jsou nádherné rhododendrony ze zámecké zahrady. Je tu tolik odstínů barev, od bílé přes čevenou až k fialové, že oči přecházejí. Tak jsem jich pár vybrala na své stránky.
Dečka v hnědém

22. května 2012 v 10:53 Vyšívání
Po dlouhé době sem zase dávám něco, pro co jsem vlastně blog zakládala, pro ruční práce. Ale postupně se to nějak vymklo, teď je tu víc fotografií z našich výletků a z chaloupky. A právě proto, že pořád někde "rajzujeme" není čas na ruční práce. ale popravdě řečeno ani chuť ne, ta snad přijde zase s podzimem. Takže dečka ve třech odstínech hnědé, ale moc z ní nadšená nejsem. Hrozně špatně se žehlí a když už to konečně vypadá, že to snad bude dobré, dám ji na stolek a je to zase jak nevyžehlené. Rozhodně se nestane mou oblíbenou.


Něco se žene. . .

20. května 2012 v 19:51 Chaloupka
Poslední obrázky a povídání z našeho pobytu na chaloupce.
Od rána bylo krásně, tak jsme se domluvili, že zajedeme ke studánce pro léčivou vodu na oči. Je to kousek autem a pak asi 40 min. pěšky lesem.
. . . už ráno krásně svítilo sluníčko, že se i naše Bony vydala nebo spíš se plížila na procházku, většinou jen kouká z okna nebo sedí pod oknem na lavičce. . .

. . . vypadala ale dost vyděšeně a za chviličku se vrátila, , ,

. . . já jsem ještě zdokumentovala, jak nám hezky letos kvete jabloň a těšila se na odpoledne. . .


. . . asi po druhé hodině jsme se vydali pro vodu. U nás, kde jsme obklopeni kopci, to stále s počasím vypadalo docela dobře, jenže když jsme vyjeli nahoru na silnici, přestalo se nám to nějak líbit. . .

. . . sluníčko ještě svítilo, ale ta mračna kolem nevěstila nic dobrého. . .


. . . Zlaté návrší, na kterém od minula hodně sněhu už ubylo za to mračounů přibylo . . .

. . . ještě pampelišková louka s pořádně zakaboněnou oblohou. . .

. . . ujeli jsme ještě kousek, já opět udělala fotku a pak při představě, že jdeme někde lesem za deště nebo krupobití s bouřkou, muž otočil auto a frčeli jsme zpátky. A udělali jsme moc dobře, kroupy sice nepadaly, ale zato se za chvíli spustil pořádný liják. . .


Všechny odstíny zelené

18. května 2012 v 8:18 Chaloupka
Ještě pár obrázků z hor, z naší malé procházky, které říkáme malý okruh. Máme několik takových okruhů, které volíme podle momentální zdatnosti nebo času. Protože, jak jsem se už zmiňovala, bylo práce spousta, ale přece jen jsme si nechtěli nechat ujít, jak si stromy "oblékají nové šatičky", tak jsme zvolili procházku jen krátkou. Je to nádhera, opravdu snad všechny odstíny zelené.
. . . stráň proti naší chaloupce, jen musíme vystoupat kousek nahoru na kopec. . .

. . . údolíčko pod cestou a spousta odstínů zelené. . .

. . . možná, že jsem mohla článek nazvat i cesty a pěšinky, protože ty fotím moc ráda. . .

. . . nahoře u lesíka bylo pálení čarodějnic. . .

. . . a opět od světle zelené až po hodně tmavou. . .


. . . další cesta, tentokrát hlavně pro traktory nebo pěší. . .

. . . travnatá pěšinka, jedině pro jednoho, takže "jako husy za sebou". . .

. . . a další cesta, tentokrát lemovaná kvetoucími třešněmi, teda na obrázku je jen jedna, která se mi líbila, ale dolů, podle cesty, jich roste ještě několik . ..

Nenadálá návštěva

15. května 2012 v 18:08 Jen tak
Dnes přeruším svou sérii článků a obrázků z našeho pobytu na horách, protože zatím, co jsem teď vybírala fotky pro další článek, dostali jsme zvláštní návštěvu. Sedím u počítače a mám pootevřené dveře do ložnice, kde jsou otevřené dveře na balkon a najednou slyším ptačí švitoření a vzápětí ke mě přibíhá naše kočička Bonča, která spí v ložnici někdy ve svém pelíčku, někdy v mé posteli, vyskočí ke mě na psací stůl, zamńouká a zase běží do ložnice. Jdu za ní, ale nic zvláštního nevidím. Najednou kolem mě proletí ptáček a šup do mistnosti odkud jsem vyšla a tady se usazuje na zácloně. Pomalu záclonu odtahuju a ten malý hlupáček se usazuje do fialek na okně. Otevírám balkonové dveře, ale vyděšený pípálek sedí dál a vzlétnout se mu nechce. To už přichází i manžel a bere ho opatrně do ruky a dává na balkon. Sýkorečka chvilku seděla, pak ale zapípala a odletěla. Doufám, že našla cestu do hnízdečka. Jsem taky moc ráda, že naše Bony se na sýkorku nevrhla a ještě pro mě přiběhla. To už bylo podruhé, co se zachovala takhle pěkně. Minule to byl vrabeček zdePálení čarodějnic

14. května 2012 v 15:05 Chaloupka
Chvíli jsem přemýšlela, jestli sem mám dát, s tak velkým zpožděním, obrázky z pálení čarodějnic na chalupě, ale pak jsem si řekla, proč ne, dřív to nešlo, protože net na chalupě nemáme a tak musím ukázat, jaký rozlet jsme o této čarodějné noci měly v Krkonoších. Všechny přípravy tu mají na starosti místní hasiči, kteří také připravili pořádnou pagodu.

V podvečer byl nejdřív program pro děti s různými soutěžemi, pak se rozhořel malý ohníček, aby si mohly opést buřtíky a když se setmělo, byl zapálen velký oheň. . .


. . . zatím jsem se snažila zdokumentovat, jak to vypadá na protějším Benecku, ale bylo ještě dost světla i když kouř ze zapálených ohňů byl již vidět. . .

. . . u nás už oheň pěkně fajroval. . .

. . . a ani na Benecku tomu nebylo jinak. My jsme ale nahoře na kopci u ohně dlouho nezůstali, u sousedů se totiž konaly soukromé čarodějnice, na které jsme byli pozváni a moc pěkně jsme si to všichni užili . . .
Ještě bych se chtěla omluvit, chodím k vám postupně na návštěvy, ale protože si chci prohlédnout a pročíst, co jsem zameškala, jde mi to pomalu.

Vrchlabí

12. května 2012 v 13:49 Tip na výlet
Tak si myslím, že jsme z hor ujeli akorát tak včas. Včera tu byl v noci pěkný liják a celé dopoledne drobně poprchává a od západu se zase žene pěkné mračno. a taky se pěkně ochladilo. Ale já se vrátím na hory, když bylo krásně a my se vydali do Vrchlabí. Byl to takový výlet z nouze, protože jsme potřebovali chleba. Ve vsi, kde máme chaloupku totiž není obchod a tak musíme jezdit buď do Jilemnice nebo Vrchlabí. Vrchlabí je sice o kousek dál, ale jezdíme tam raději. Je tam totiž nádherný park s cizokrajnými dřevinami a jezírkem a zvlášť ráno je tam nádherně. Takže jsme dorazili do Vrchlabí a nejdřív šli koupit rohlíky. Vypadá to divně, když jsme jeli pro chleba, ale naše první cesta vedla právě do parku a rohlíky byly pro kačenky a ostatní ptáčky, které se na krmení kaček přiživují. Většinou ale byli na jezírku kačeři, kačenky asi seděly na vajíčkách a krmičů bylo kolem hned několik, takže vypadalo, že už jsou kačeři přežraní.

. . . v parku je krásný zámek ze 16 století, který byl v majetku Albrechta z Valdštejna a po jeho smrti Morzinové, který zámek upravili. Nyní zde sídlí Městský úřad. . . .

. . . jezírko s kačenkami. . .


. . . tenhle kačer se vysloveně předváděl, pořád proplouval kolem nás, ale rohlík nechtěl, asi chtěl vyfotit. . .

. . . holubi přišli až těsně k nám. . .

. . . přiletěl i menší strávník. . .

. . . kos nás zvědavě pozoroval schovaný v trávě. . .

. . . a další pozorovatel. . .

. . . parkem vedou krásné klikaté cestičky. . .

. . . sídlo Krkonošského národního parku, které bylo dříve na zámku. . .

. . . přesto, že chodíme do parku už léta, teprve letos jme si všimli mezi rašícím listím, za plotem parku věžičky, tak jsme se hned vydali na obhlídku. . .

. . . a zjistili jsme, že je to zámecká kaple s hrobkou hraběcího rodu Czernin-Morzinů. . .
Přijeli jsme z chalouky

11. května 2012 v 12:25 Chaloupka
Všechny návštěvníky mého blogu po delší době zdravím. Byli jsme konečně na chaloupce a že nám to trvalo pěkně dlouho než jsme se tam zase na pár dní uhnízdili. Bylo tam krásně a kdybych nemusela na kontrolu k lékaři, tak bychom tam ještě zůstali i když na neděli hlásí na horách dokonce sněžení. Žádné výlety jsme ale nedělali, konal se po téměř naší půlroční nepřítomnosti (vyjma jednodenních kontrol) na chalupě velký úklid. Jenže už to nejde tak jako dřív, takže jsme se ráno s velkým elánem na to vrhli, ale odpoledne už to bylo takové chvilkové, s posedáváním a odpočíváním. No nedá se nic dělat, léta přibývají. Přesto jsem ale nafotila pár obrázků, většinou z blízkého okolí chaloupky, které bych vám chtěla postupně ukázat. Nechávám na fotečkách data, aby bylo vidět, jak se příroda v tom krásném počasí rychle probouzí ze zimního spánku.
. . . tradiční pohled z dveří dolů na cestu a k potoku. . .

. . . jarní louka se spoustou sasanek a petrklíčů. . .

. . . potok s krásně čistou, ale pěkně studenou vodou. . .. . . už jsem se jednou zmiňovala, že "chováme" na náspi pod černou plachtou, kterou jsme tam před léty náhodou do rána nechali, slepýše. Tehdy tam, když jsme ji chtěli uklidit byli asi tři, ale teď se jich tam vyhřívá o hodně víc. . .

. . . lípa ještě neměla žádné listy. . .


. . . a na Zlatém návrší byla spousta sněhu a ještě se lyžovalo. . .

. . . a nahoře na hřebenech Vrbatova bouda. Fotka není kvalitní, protože to bylo jak vidíte na velkou dálku, cca vzdušnou čarou 10 km . .

. . . a ještě mohyla Hanče a Vrbaty. . .

. . . a znovu - nahoře ještě sníh a níž už pěkně zelená tráva. . .