Leden 2012

Na horách

30. ledna 2012 v 14:28 Fotografování
Pořád kňourám, že tady není žádný sníh, ale abychom se vydali na chaloupku, to se nám nechce. To náš kamarád je frajer, ten tam jezdí pořád. Zřejmě aby nás taky nalákal, nám poslal fotky, které nafotil u své chalupy, která ale není od naší daleko. Sněhu tam je požehnaně, ale teď má zase pořádně mrznout, tak asi ani tyhle krásné fotky nás nepřimějí k tomu, abychom vyrazili. Sice by se jelo líp, než když taje, ale zase ten mráz. . .
Z dílny dědečka Mrazíčka

29. ledna 2012 v 13:31 Fotografování
Z našeho výletu k Cidlině ještě pár obrázků z dílny dědečka Mrazíčka


Už zase řádila

26. ledna 2012 v 10:06 Fotografování
Protože včera vysvitlo sluníčko, vyrazili jsme na naše oblíbené místo na luka. Ale procházka se nekonala, protože Cidlina zase řádila a luka jsou zatopená. Jenže na nás si nepřijde. Z garáže jsme vystrčili naše autíčko, ať se taky trochu podívá na sluníčko a objeli jsme město a zkusili se podívat, jak to vypadá z druhé strany. Zjistili jsme, že byla zatopená i asfaltová příjezdová cesta, ale voda už opadává, takže jsme se opatrně ještě po kousku zatopené cesty přebrodili a nějaké fotky Cidliny, která už se umoudřuje nafotili. A když už jsme byli venku autem, zajeli jsme pozdravit do blízkého domova důchodců bývalou maminčinu kamarádku. Byla moc ráda, že jsme se zase přišli podívat, takže náš výletek udělal radost nejen nám, ale i někomu jinému.

. . . to není žádný rybník, ale zatopená luka.. .

. . . další část luk, v pozadí s kostelem sv. Jakuba na Metličanech. . .

. . . a dalších částech luk se motiv opakuje, všude voda nebo už jen mokřiny a bláto. . .

. . . Koláč, na podzim, kdy jsem ho naposledy fotila byl dokonale vyschlý. . .

. . . Cidlina po proudu. . .

. . . fotka z tradičního místa od 5 sloupku mostku. Minule jsem si stěžovala, že někdo zábradlí mostku poškodil a tak teď musím napsat, že je vše krásně opraveno a zábradlí dokonce nově natřeno.. .

. . . a takhle vypadala Cidlina na den stejně, tedy 25.1.2007

Chutnaly nám

25. ledna 2012 v 13:11 Recepty
Včera jsem si u Blanky opsala recept na lívanečky z bílého jogurtu. Recept se mi moc líbil taky proto, že v něm nejsou použity kvasnice. Můj muž totiž čerstvé kynuté pečivo a podobné dobroty nemůže. Takže dnes byla k obědu hovězí polévka s knedlíčky a lívanečky a musím říct, že jsme si moc pochutnali.
Pečeme a. . .

. . . baštíme. . .

A ještě mi zbývá milá povinnost od Alis a Jarky jsem dostala ocenění.Chtěla bych jim poděkovat a teď bych ho měla i předat. Takže já bych tohle ocenění přidělila všem blogům, které navštěvuji, protože si myslím, že si ho zaslouží všechny. V každém si vždy najdu něco zajímavého. Buď jsou to krásné fotografie, milé čtení, pěkné ruční práce, skvělé nápady a i poučení. A nesmím zapomenout na mňamkové recepty, jako zrovna včera.

V béžové a hnědé

24. ledna 2012 v 13:05 Vyšívání
Tentokrát zase trochu vyšívání, dečka byla dost dlouho v rozpracovaných a konečně se dočkala dokončení. Je béžová a výšivka je provedena hnědou měňavou bavlnkou, na fotce to není moc dobře vidět. Taky i když je vyžehlená, tak potvora na stole vypadá, jako když žehličku ani neviděla.


Léčivé byliny

21. ledna 2012 v 19:31 Chaloupka
Při pohledu z okna mi připadá trochu divné, dávat sem léčivé bylinky, ale zase na druhou stranu, při pohledu z okna je patrně nejvhodnější doba na jejich využití. Takže troška obrázků, tak jak jsem je nafotila při sbírání a maličko babského kořenářského poučení

Barvínek menší - Vinca minor
Barvínek snižuje krevní tlak, užívá se při potlačení dráždivosti při kašli, krvácení z nosu a bývá také užíván při cukrovce.

Bez černý - Sambucus nigra
Požívají se hlavně květy, které působí na snížení horečky a usnadňují pocení. Používají se proto při horečnatých onemocnění z nachlazení, při kašli, angínách a pomáhá i při migrénách. Z čerstvých květů se také dělá osvěžující nápoj.

Dobromysl obená - Origanum vulgare
Dobromysl se používá pro zlepšení chuti pokrmů. Dále se používá při zažívacích potížích, při žaludeční nervoze, nechutenství, při zánětu průdušek, potížích z nachlazení a působí jako lék na uklidnění. Zevně se používá jako prostředek proti lišeji a jiným kožním infekcím.

Mateřídouška obecná - Thymus serpyllum
Mateřídouška se používá pri kašli, zánětu průdušek a poruchách trávení. Má podobné účinky jako dobromysl.

Prvosenka jarní - Primula veris
Prvosenka jarní pomáhá při odkašlávání a při zánětech horních cest dýchacích. Má močopudný účinek.


Růže šípková - Rosa canina
Šípkový čas se užívá k celkovému posílení organismu. Působí mírně močopudně a proto se užívá i při zánětlivých onemocněních močového ústrojí.

Řebříček obecný - Achillea millefolium
Řebříček se požívá jako součást léčivých čajů na zaludeční potíže, nechutenství a kašel. Má protizánětlivý a hojivý účinek a zvyšuje srážlivost krve. Používá se do koupelí a k omývání ran.
podařilo se mi najít a vyfotit na louce i krásně růžový květ,

Sedmikráska obecná - Bellis perennis
Sedmikráska se používá pro lepší vykašlávání a působí protizánětlivě. Zevně se používá na ekzémy, lupénku a zlepšuje hojení ran.


Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum
Třezalka má potizánětlivé účinky, čistí krev, pomáhá při psychickém napětí a depresi a úzkosti, pomáhá při nemocech žaludku, slinivky i jater.

Vratič obecný - Tanacetum vulgare
Čaj z listů vratiče se používá při žaludečních křečích. Svazek vratiče se používá proti hmyzu a proti molům

Pokračování

19. ledna 2012 v 8:45 Fotografování
Tak tenhle článeček je pokračováním nebo dodatkem k včerejšímu článku, kde jsem si stěžovala, že u nás letošní zimu nebyl ještě žádný sníh. A ejhle, v noci jsem nemohla spát, tak jsem vstala a bloumala po bytě a při pohledu z okna jsem zajásala, chumelí, ale protože jsem před tím koukala na teploměr, kde bylo 1,8°C, bylo mi jasné, že tahle krása dlouhého trvání mít zřejmě nebude. Popadla jsem foťák a v noční košili strašila na balkoně a fotila. Včerejší jaro zmizelo a je tu krásná zima. Měla jsem ten včereší článek napsat už v prosinci, třeba by začalo chumelit dřív. . .


. . . je vidět, že jsem předpokládala správně, je po osmé hodině a na silnici už začíná být břečka. . .

Východy slunce

18. ledna 2012 v 23:19 Fotografování
Stále čekám, jestli u nás přece jen trošku nenachumelí, aby bylo co fotit, ale přesto, že každý den hledím na oblohu a připadá mi, že z některých mraků už opravdu musí začít sněžit, ale nic se neděje. No podívejte se se mnou na některé východy slunce a mračna, ze kterých jsem očekávala chumelenici a to už od prosince. . .
. . . a dneska místo očekávaného sněžení byl pohled z okna dokonale jarní, travička krásně zelená, no opravdu jako na jaře i sedmikrásky krásně kvetou. . .

Vzpomínky od moře

10. ledna 2012 v 13:07 Jen tak
Jak to bývá, když se něco hledá, narazí se obvykle na něco, co se hledalo a nenašlo jindy. Tak jsem ve sklepě vyhrabala další "poklad" a to je krabice s mušličkami a protože je takové hnusné počasí, že venku není nic k focení a přiznám se, že se mi ani nechce dělat žádná ruční práce, přišly ke cti mušličky. Jsou uloženy v menších krabičkách, podle toho, kde jsme je nasbírali nebo koupili. Některé označené nebyly, ty jsem dostala a ani už si nepamatuju odkud jsou.
Tuhle "potvoru z móře vytaženou" nám přivezli mladí z Chorvatska

. . . tyhle jsme si určitě přivezli z Bulharska, ze Zlatých písků, náš první pobyt u moře a první cesta letadlem. . .. . . tyhle jsou z Itálie. . .


. . . tyhle drobné bílé jsou z Rumunska z Mamai. .

. . . tyhle ulity vodních šnečků jsou taky z Itálie, ale byly jen na jednom místě. . .

Když je toho moc. . .

8. ledna 2012 v 9:14 Fotografování
Vidím, že v touze po opravdové a zachumelené zimě probíráme archivy. Já jsem sáhla do roku 2006, kdy jsme v únoru jeli na chalupu shazovat sníh ze střechy. Horská sousedka mě po telefonu tenkrát tak vyplašila, že všichní shazují, jen u nás sníh drží, že jsem nedala na uklid'nování manžela, že střecha je téměř nová, že ji dělal tatínek, který znal horské podmínky, že nakonec mému naléhání podlehl a vyrazili jsme. Musím říct, že kousek cesty ze silnice k chaloupce nám trval téměř hodinu. Cesta je vlastně takový úvoz, do kterého byl z okolí sfoukán sníh, takže jsme zapadávali až po zadek a vyndání nohy stálo docela dost sil. Vzpomínám si, že jsem se tomu nejdřív smála, ale pak se mi chvílemi chtělo až brečet. Sněhu bylo opravdu požehnaně. No nakonec podívejte se sami.
Takhle to vypadalo přede dveřmi chaloupky. . .

. . . od cesty, která vede pod tímto domem sem dolů k chaloupce trvalo, než jsme se dohrabali skoro hodinu. . . sousedi shazovali a navíc tam bydlí stále, takže se střecha přece trochu ohřívá, tak je bez sněhu . . .

. . . a tady je pohled z cesty na chloupku, kde už je odházeno. . .

. . . jdeme na návštěvu, ale kudy? pěšinka i dvorek zmizely . . .

. . . aha, pěkně uličkou podle stodoly. . .

a od stodoly další proházenou cestičkou do domu. Pamatuju se, že sousedi měli velký strach, jestli přijde prudké tání, že budou mít vodu v baráku, ale nějak to tenkrát prošlo bez problémů. . .

. . . nakonec se ukázalo i sluníčko, ale já jsem byla ráda, že jedeme domů a přiznávám, že bych podobnou výpravu už absolvovat nechtěla, bylo to tenkrát dost namáhavé a léta zatím přibyla. . .

Mikoláš Aleš

6. ledna 2012 v 15:30 Líbí se mi
Když jsem šla ráno s nákupem z města, sešla jsem se známou a šly jsme kousek cesty spolu. Dověděla jsem se, že je zrovna hlídací babička, protože malá vnučka je nemocná, a že ji to už zmáhá, protože od rána do večera je zapnutá televize nebo DVD. Holčička se neumí nijak zabavit sama. A tak když jsem šla dál sama, jsem zapřemýšlela, jak to bylo se mnou, když jsem byla malá a nemocná a televizi jsme neměli. Maminka sice se mnou byla doma, ale dělala domácí práci a tak nepřipadalo v úvahu, že by se mi celý den věnovala. Vymyslela to ale šikovně. Přes den jsem měla ustláno v kuchyni na gauči, ke kterému přisunula židle, sedátkem ke mě a na ně mi naskládala věci, které mě dokázaly zabavit. Hlavně pastelky, čtvrtky, nůžky s kulatou špičkou a vystřihovací panenky, na které jsem si kreslila a vystřihovala oblečení. Ještě nesmím zapomenout, že tatínek mi vyrobil takový lehoučký vál, stejný jako na vaření, ale opravdu lehký a ten jsem si dávala na pokrčené nohy. Lišta dole pak zabránila, aby mi pastelky a další potřebné věci padaly do postele nebo na zem. Pak mi tam maminka dala ještě panenku, plaváčka 18 cm velkého a kufřík s oblečky. S tím jsem si taky dokázala docela dlouho vyhrát. Ovšem nejoblíbenější byla knížka Mikoláš Aleš - Špalíček národních písní a říkadel. Tu jsem si prohlížela do nekonečna. Taky jsem měla chuť obrázky vymalovávat, ale to maminka nedovolila. A tak, když jsem přišla domů, knižku, tedy ona je to pořádná bichle, jsem našla a začala si ji zase po letech prohlížet. Hned jsem poznala obrázky, které jsem měla ráda. Ovšem nejraději jsem měla obrázek "Čertova máti". Totiž tenhle obrázek byl takový záhadný. Maminka mi vždycky četla - " Kolíbala bába čerta na pařeze vrbovým: "Hajej dadej můj čertíku, však já na tě nepovím"! Ovšem stávalo se, že jsem si knížku prohlížela se strejdou, tedy maminčiným bratrem, který sám neměl děti a tak se mnou dělal všelijaké lumpárny a učil mě taky sprostonárodní písničky a měl hroznou radost, když jsem se je naučila a maminka s tetou se zlobily. Takže tenhle strýček četl z knížky něco úplně jiného a to tohle: "Kolíbala bába čerta na vrbovým pařezu, jak nebudeš hubu držet, tak ti přes ni nařežu." Teprve, když jsem se naučila číst, jsem zjistila, jak to je doopravdy. Tak mě nemocná vnučka mé známé dovedla až do mých dětských let. A abyste z toho taky něco měli, je tu několik mých oblíbených obrázků ze Špalíčku . . .
Porovnání

3. ledna 2012 v 8:57 Fotografování

Nelekejte se, ani nezáviďte, takhle u nás opravdu dnes nechumelí, to je obrázek z loňského 3.1., kdy byla pořádná chumelenice. A pro porovnání jsem vyfotila jak je u nás dnes, takže pohled z východního okna

a ještě ze západního. . . letos to vypadá spíš jak v dubnu a ne na leden, ale pro mě už by ani sníh, když nebyl na Vánoce, padat nemusel. . .