Prosinec 2011

No nekupte to

30. prosince 2011 v 19:23 Květiny
Ráno jsem zaběhla do Penny nakupovat a hned na kraji byl stůl a na něm plno růžiček. Asi bych se pokochala jen pohledem a pokračovala dál, ale vidím cenu, na kterou jsem se musela podívat ještě jednou, no je to tak, 19,90 Kč za kus. Tak už jsem neváhala, když může být venku místo zimy jako z jara, tak co bych nemohla mít doma léto. A nebyla jsem žádný troškař, vzala jsem si hned tři, protože jsem se nemohla rozhodnout kterou barvu. Že jsou hezké? Ještě bych potřebovala poradit co s nimi, až odkvetou. Docela ráda bych je uchovala. Poradíte mi prosím někdo?Babiččiny ozdoby

29. prosince 2011 v 15:44 Vánoce
U ozdob na stromeček mám i krabičku s ozdobami, které na stromeček nedávám, protože už nejsou moc pěkné, ale z nostalgie je stále uschovávám. Jsou to ozdoby, které mi jako maličké holce přivezla krkonošská babička, že mi je posílá Ježíšek.. Už si nepamatuju, jestli to byly starší ozdoby, co dávala už ona na stromeček nebo je získala od svých kamarádek, které je vyráběly a ona jim chodila pomáhat. Přivezla jich víc, ale tyhle se jakž takž uchovaly. Pamatuju se, že v kočárku byl růžový papírek a na něm leželo papírové děťátko. Potom nebylo tyhle ozdoby vidět, buď se přestaly vyrábět, nevím, jestli z módních důvodů nebo se vyráběly a šlo všechno na export. Teď už se zase objevují a jsou pěkně drahé.


Dárečky

28. prosince 2011 v 8:35 Vánoce
Dárečky od Ježíška rozděluju na dvě části a to praktické a jen pro potěšení. Samozřejmě praktické dárky mi taky udělají radost, ale ty bych si většinou v případě potřeby koupila, ovšem dárky pro potěšení, tak nad jejich koupí bych asi váhala, už třeba z finančních důvodů. Praktické dárky, které mi přinesl letos Ježíšek sem dávat nebudu, ale ukážu vám ty, co jsou jen pro potěšení.
Sovičky mi Ježíšek přinesl hned dvě, prý se radil s vnoučky, která moje sbírky chodské keramiky rozmnoží, zda bílá nebo černá, ale nakonec jsem dostala obě, prý abych byla hodně moudrá. Tak to nevím, jestli na to budou chuděrky stačit, protože to zmoudření mě nějak míjí a místo toho přicházím do dětských let. A potom do sbírky přibyla ještě podkovička pro štěstí. Truhličky jsou taky dvě, protože prý Ježíšek sháněl malou, pro krásný zlatý náramek, ale ke koupi byly dvě v sobě. Ale už mám uplatnění i pro tu větší. Ručně malovaný svícínek pro dva kahánky mi taky udělal radost, je to taková jemná práce. Poslední z dárků je takový, jak praktický, tak pro radost. Možná, že to znáte, pro mě to byla ale novinka. Na první pohled to vypadá jako aromalampa, ale je to keramická pícka na jablíčka. Nejen peče, svítí, ale pečené jablíčko a k němu přidané přísady, koření, vanilka, rumík atd. provoní místnost a ještě si na něm pochutnám.

Na zkoušku jsem dala do nádobky nakrájené jablíčko, brusinky a vanilku a za chvíli byla mňamka hotová.

Stromeček . . .

26. prosince 2011 v 18:34 Vánoce
Tak jsem dneska taková krásně líňoučká, nic nedělám, jen koukám v televizi na pohádky. Alespoň jsem vyfotila stromeček tedy stromečky, protože maličký mám tady, hned vedle počítače.
Štědrý večer trávíme u dcery a letos byl s námi i menší kocourek, zatím poslední nalezenec, kterého se dcera ujala. Je strašně mazlivý a stromeček i dárky se mu moc líbily. Pořád měl chuť po stromečku šplhat a u rozbalování každého dárečku asistoval a pomáhal rozvazovat mašličky. . .

. . . nakonec ho to ale zmohlo, takže mezi těmi papíry, které vnoučkové s oblibou házejí po zemi, aby mě pozlobili, krásně usnul. . .

. . . a tohle je náš stromeček. . .

. . . ještě rozsvícený. . .

a tohle je můj mrňousek u počítače, abych si mohla užívat světýlek když jsem tady

- - - a ještě betlém po dědečkovi, který jsem trochu poopravila a přidělala nějaké ovečky a darovníčky z keramiky.
O jeho historii jsem tu už psala. . .Přání

22. prosince 2011 v 15:56 Vánoce

Ochutnávka

20. prosince 2011 v 20:54 Vánoce
Každý rok, když máme hotové cukroví, se scházíme se švagrovou na odpolední posezení u kávičky, ochutnáváme cukroví a užíváme si zatím ještě klidnou předvánoční pohodu. Dnes bylo posezení u nás a tak i vám nabízím svoje letošní cukroví. Letos jsem, až na malé výjimky, vynechala slepované krémem a taky čokoládou polévaných je málo, protože muž čokoládu nemůže, ale má moc rád sněhové, tak jsem letos nějaké přidala.


Trocha poezie

18. prosince 2011 v 19:37 Vánoce
Každým rokem touto dobou se snažím nějakou zimní básničkou navodit vánoční náladu a tak v tom chci pokračovat i letos, i když, alespoň u nás zatím sníh není a fučí pěkně silný vítr, takže to vánočně zatím vůbec nevypadá.


Slané zvonečky

14. prosince 2011 v 13:59 Vánoce
Ze slaného těsta se dají udělat i jiné věci než panenky, dnes tedy vánoční ozdobičky s použitím koření.Dnešní ráno

11. prosince 2011 v 20:00 Fotografování
Když jsem dnes ráno vstávala, do okna nám ještě nakukoval měsíc a že se v noci tužil, svítil jak "o život", to aby si asi vynahradil to včerejší zatmění.

Když jsem za chvíli přišla do kuchyně, která je na východ, klubalo se ven ze své postýlky sluníčko

Nestíhám

10. prosince 2011 v 19:56 Ostatní tvoření
Tak jsem si zase jednou vzala větší sousto a už je to tady, nestíhám. V jednom z minulých článků jsem psala, že jsem háčkovala do kostela krajku k oltářní plachtě a nyní k těmto téměř 4 m přibyla ještě krajka k pokrývce na poličku do kostela v délce 1,30 m. S tím jsem hodně spěchala, aby se to stihlo do Vánoc i ušít.


pak jsem ještě slíbila uháčkovat tuhle dečku, jenže popis nebyl jen obrázek, takže to bylo chvílemi pokus - omyl

. . . dalším úkolem bylo upletení dalších tří šálek. Po šálce pro dceru, kterou jsem už tady ukazovala, jsem dostala za úkol uplést jednu pro kamarádčinu dceru, další jsem pletla pro vnukovu přítelkyni, ta byla fialková, jenže jsem ji ani nestlihla vyfotit, dopoledne jsem ji dopletla a po obědě děti přišly, tak jsem ji hned předala. A zatím poslední je pro mou milou neteřinku. Ta mi šla nejlíp, muž nebyl jeden den doma, tak jsem pro sebe ani nevařila a v klidu motala.

a ještě jsem slíbila umotat andílka . . .
A když k tomu připočtu ještě nějaké poklízení, zdobení, loupání oříšků, samozřejmě nákupy a vaření, ale co bych vyprávěla, vždyť to znáte, tak jsem se teprve dnes dostala k pečení prvního cukroví a to si ještě chci zajet na adventní koncert a zkontrolovat chaloupku. Takže se vám omlouvám, že při svých návštěvách u vás teď nepíšu komentíky, chci toho prohlédnout co nejvíc. Ale určitě se brzy polepším.

Adventní drobnosti

3. prosince 2011 v 13:43 Vánoce
Brzy zapadající sluníčko musím alespoň trošičku nahradit a tak u nás pořád hoří nějaká svíčka či voňavá lampička. Tuhle jsem objevila docela hezké voňavé skleničky, tak jsme opět neodolala, ale tentokrát jsem nemyslela jen na sebe, ale dvě jsem použila jako drobný dáreček. Občas si s bývalou kolegyní zajdeme na na kafíčko a trochu popovídat a v tomto adventním čase si dáváme maličké dárečky pro potěšení dušičky. Takže jedno světýlko dostala kamarádka (domečky se mi tak líbily, že jsem je nafotila ze všech stran) . .

já jsem od ní dostala podkovičku pro štěstí. . .


. . . tohle světýlko je moje nebo spíš bylo, protože vosk už je jen na dně. . .

a tuhle svíčku mám ještě doma, ale dostane ji k Mikuláši. . . . ale to přece nemůžu vyzradit, komu ji Mikuláš předá. . .

Jak jsem se už několikrát zmínila, bydlím v paneláku, ale snad proto, že jsme při stavbě pomáhali, máme tu pořádek, čisto, na chodbách květiny a musím se pochlubit, že když k nám někdo přijde na návštěvu, tak náš dům chválí. A před Vánocemi se na téměř všech dveřích objevují věnečky, zvonečky, zkrátka vánoční výzdoba. Původně jsem zamýšlela, že všechny nazdobené dveře vyfotím, ale to mi muž zatrhl. Takže alespoň můj letošní věneček. Starodávně vyhlížející ozdoby jsem loni vytvořila, když mi zbyla poleva. Na pečící papír jsme obkreslila vykrajovací formičku, z druhé strany sáčkem "naprskala" polevu, nechala uschnout, sloupla papír a na spodní stranu opět přišla poleva. Anděla jsem měla ve svých "pokladech" a ozdoba byla hotová.