Srpen 2011

Výlet, který dopadl úplně jinak

31. srpna 2011 v 7:58 Jen tak
Když jsme byli na chaloupce a jeden den se ráno ukázalo sluníčko, řekli jsme si, že nejen prací živ je člověk a že si uděláme výlet do Harrachova. Připravila jsem dřív oběd a vyrazili jsme. Jenže na začátku Jablonce nad Jizerou spatřil můj muž něco, co ho hned přimělo odbočit z hlavní silnice. To něco byla prodejna aut Dacia. Již delší dobu jsme uvažovali o koupi nového auta i když náš Ferýšek (Ford Mondeo) slouží stále dobře a protože je navíc combi přiveze na chalupu spoustu i pořádně velkých věcí, ale jedna vada tu přece je. Totiž že se mu stále míň líbí, stále víc rozbité horské cesty, je pro ně totiž nízký. Tak muž usoudil, že by to chtělo něco vyššího a taky s možností přepnutí pohonu na čtyři kola a vybral si Dacii Duster. Byli jsme se podívat v prodejně v našem krajském městě, pan prodejce byl sice ochotný, ale tak nějak studeně, dal nám prospekt, abychom si vybrali, co všechno by auto mělo mít, zaplatíme zálohu, oni ho zadají do výroby za půl roku si můžeme pro něj přijet. Prospekt jsme doma prostudovali, vybrali si co bychom chtěli, dokonce i barvu, takovou hědou metalízu, kterou jsem já pojmenovala jinak, ale to tu nemůžu napsat, protože to za prvé není slušné a za druhé to mám od muže zakázané, takže to je bronzová nebo nejvýš můžu říkat čokoládová, ale s objednáním jsme nespěchali. A tady v Jablonci byla prodejna hned u cesty. tak muž usoudil, že se tam podíváme, že za to přeci nic nedáme. Ó, jak se mýlil. Začali jsme okukovat auto venku a přišel k nám pan majitel, zeptal se jestli chceme k autu něco říct a velmi zasvěceně nám všechno začal vysvětlovat. Nakonec nás vyzval k projížďce. Copak, pokud jsme jeli po silnici bylo to krásné, ale pak jsme najednou vyrazili do docela prudkého svahu a to jsem začala ječet, což bylo pánovi velmi k smíchu. Pak sjel zpět na silnici a vyzval muže, ať si zkusí taky řídit. Když jsme se vrátili do prodejny, tak nám bylo řečeno, pokud bychom měli zájem a vyhovovalo nám následující vybavení, můžeme auto mít do čtrnácti dnů. Jak začínal předčítat seznam vybavení, začaly mému muži čím dál víc svítit oči, protože to bylo přesně to, co si představoval, dokonce i ta barva, jaká? jo už vím bronzová to byla. Takže jsme sepsali smlouvu, do Harrachova už nejeli a do ne sice čtrnácti dnů, ale čekání bylo o týden delší, ale máme auto doma. Jméno nedostane žádné, protože já jsem husa a hned si ke všemu, co má jméno vytvořím vztah. Ferýška dostal vnouček, který už se s ním docela "spřátelil " dřív, protože si ho občas půjčoval.
Fuj, to byla rána, zatím, co to píšu, srazila se před domem dvě auta. Úplně mám husí kůži, hlavně, že se apoň nikomu nic nestalo.
Muž jede pro značku, soused okukuje, já fotím z okna
. . . a teď opět fotím z okna, tentokrát to je ale ta havárka, chudák dívčina, je z toho úplně špatná, brečí, zřejmě to bude její vina, protože přijížděla s tím červeným autem na hlavní, muž ze stříbrného auta nadává, není se co divit, no nedej Bože. . . zřejmě volali policii, ale nějak dlouho nejede. . .

Ještě něco z chaloupky

27. srpna 2011 v 16:16 Chaloupka
Ještě nějaké obrázky a povídání ze začátku srpna, když jsem jeli na chaloupku hlavně sekat trávu. Zdrželi jsme se tam docela dlouho, ale počasí bylo stále deštivé, takže tráva pilně rostla dál a my jsme pracovali uvnitř chaloupky. Muž se rozhodl, že předělá na půdě část podlahy a já jsem dělala asistenta "podrž, přines, podej". Jenže v pátek navečer přijeli vnoučkové na brigádu, že jedou sekat, jenže i nadále lilo. Jen v neděli na chvilku přestalo a tak vyrazila celá "kavalerie" (i když ne plechová) sekat. Ze začátku to docela šlo, ale nakonec se dosekalo už zase za deště. Zkrátka u nás je senoseč za každého počasí. Odtahat na zavážku už to kluci nestihli, tak to zbylo na nás s mužem. Protože usušit se to opravdu nepodařilo, takže letos asi srnky, kterým právě na té zavážce udělal manžel přístřešek a usušené seno jsme jim tam dávali na zimu, nebudou letos asi mít nic.
. . . obsazení strojů - Kubík velká sekačka, Tomík malá a manžel křovinořez. . .
. . . tady to vypadalo přímo na srážku, je to v kopci, takže vlastně musí jezdit do kruhu. . .
. . . a pod naší loukou je cesta a u ní potůček ale s jeho focením jsem čekala pár dní na sluníčko. . .
. . . ve kterém jsme se jako děti ráchaly, ale byli tam i pstruzi. . .Motýlí ráj

25. srpna 2011 v 11:41 Fotografování
Na louce u chaloupky nám kvete Dobromysl obecná neboli Oregano a po horácku Marule. Je to léčivá bylina. Pro sušení se řeže u země celý stonek, nejlépe v poledne, kdy má nejvíce léčivých silic. Suší se ve stínu. Dobromysl se používá jako koření při vaření, ale i jako léčivka. Má uklidňující a protikřečový účinek, zejména při trávicích obtížích, podporuje trávení a příznivě ovlivňuje činnost slinivky, usnadňuje odkašlávání, zvyšuje vyměšování žluče a při delším užívání působí dobromysl jako antidepresivum a zlepšuje náladu. A tak nevím, jestli právě pro ten posledně vyjmenovaný účinek si ji vybrali motýli, ale i včelky.
ZOO Lešná

23. srpna 2011 v 19:39 Tip na výlet
Než začnu psát o úžasné ZOO v Lešné, musím oznámit, že už zase konečně mohu po dlouhé době vkládat komentáře, takže už k vám nemusím chodit jen na tichou čumendu, ale už se můžu projevovat i slovně. Sebrala jsem odvahu a požádala o pomoc na Blog.cz, kde mi poradili, co mám udělat, abych vše bylo v pořádku. Takže jim moc děkuju.
ZOO Lešná se snaží přibližovat zvířata veřejnosti v co nejreálnějších přírodních podmínkách, ve kterých ve skutečnosti žijí ve volné přírodě. Výběhy šelem, ale i ptačí voliéry se svým detailním provedením opravdu blíží přirozenému prostředí zvířat. Zoo je umístěna v parku, ve kterém se nahází spousta bylin, 1150 druhů vzácných dřevin a nespočet jezírek. Zoo Lešná symbolizuje faunu a floru střední Ameriky a tedy tropického deštného lesa. Setkat se tu můžete se dvaceti druhy zvířat, 1700 rostlinami a i samotnou kulturou Mayů, kteří stejnojmenný poloostrov v Mexiku obývali. Dalšími velmi zajímavými pavilóny jsou například Amazonie, kde se můžete volně projít mezi papoušky Ara, či jiné tzv. africké pavilony.
ZOO Lešná je plná i známějších zvířat, které mají po celém areálu své výběhy. Celkem se v zahradě nachází 210 druhů zvířat ze všech pěti kontinentů. Asi největšími lákadly jsou klasicky žirafy, nosorožci, gorily, lachtani, tygři a především expozice lvů je pěkně vytvořena. I australská expozice, či otevřený výběh lemurů kata bez pochyby stojí za návštěvu. Celý výlet pak můžete zakončit pobytem v zámeckém parku, nebo rovnou prohlídkou zámku Lešná.
Při zaplacení vstupného jsme dostali takovouhle orientační mapu ZOO, kde je krásně vyznačeno, kde se která zvířata nacházení, ale nejen to, kde je občerstvení a další potřebná zařízení.

. . . hned blízko vchodu mě ale zaujalo u nás naprosto běžné zvíře a to tenhle koníček s krásnýma očima, no řekněte, není nádherný ?


. . . tady se předváděla celá žírafí rodinka. . .


. . . sloni měli polední sprchování a loudili rohlíky ošetřovateli z kapes a natahovali se až nahoře přes zábradlí. . .


. . . lev trávil odpolední siestu a vyspával pod keřem, ale najednou zvedl hlavu a mě se ho náhodou podařilo vyfotit, ještě mohutně zívnul, ale to mi už nevyšlo. . .

. . . v této restasuraci jsme se zastavili na obědě. Kolem byly voliery, ve kterých poletovali ptáci. . .

. . . třeba tenhle krasavec. . .

. . a i tenhle byl zajímavý. . .

. . . lemuři mají volný výběh, takže přímo číhali na návštěvníky, jestli dostanou něco dobrého. . .

. . . tady jeden nastoupil přímo na stříšku kočárku a loudil piškoty, když chtěla maminka odjet, tak se mu sestoupit moc nechtělo. Samozřejmě, že i přes zákaz hlazení, téměř nikdo neodolal, přiznám se, že ani já ne. . .

. . . prostředí pro zvířátka jsou krásně upravená, třeba bazén s vodopádem. . .

. . . pro tohoto krasavce. . .

. . . další krásně upravený výběh pro pštrosy a různé druhy antilop. . .

. . . a pokud někoho bolely nohy a věřte, že pokud chcete všechno pečlivě projít a prohlédnout, že to není nic nemožného, mohl si ZOO projet v tomto vláčku. . .
Obrázků jsem nafotila spousty, třeba se k některým ještě vrátím, ale pokud máte možnost, zajeďte se do Lešné podívat, opravdu nebudete litovat, když se vydaří počasí, je tam nádherně.

Zámek Lešná

16. srpna 2011 v 12:20 Tip na výlet
Článek o zámku v Lešné jsem měla připravený ještě než jsme opět narychlo odjeli na hory, ale už jsem ho nezveřejnila. Docela jsem byla rozladěná stálými změnami při vkládání obrázků atd. ale co je hlavní, nejdou mi vkládat komentáře, stále mi to hlásí "vyplněný součet je nesprávný", takže možná bude tenhle článek taky poslední. Pokud máte některá nějakou radu, abych mohla komentíky vkládat, poraďte, nerada bych končila s blogováním, ale když by mi nešlo psát komentíky, tak bych asi skončila. Takže prosím poraďte.
Když už jsme byli v Luhačovicích po páté, rozhodli jsme se, že tentokrát budem hodně cestovat, ale nakonec z toho kvůli velkému teplu moc nebylo. Navštívili jsme zámek a ZOO v Lešné a stálo to za to. Zámek je naprosto úžasný a moc mi připomíná zámek Žinkovy. Je v nádherném parku, ve kterém je i Zoo, ale o ní příště. Dnes pár obrázků zámku, jehož výstavba započala v roce 1804, Nejprve vznikla stavba určená jen k chovu bažantů a sloužící současně jako obdlí správce bažantnice. Původní lešenský zámek byl dokončen roku 1807 byl majetkem rodiny Seilernů, kterým sloužil pouze jako letní sídlo. V roce 1887 se tehdejší majitel František Seilen rozhodl pro stavbu zámku krásnějšího a reprezentativnějšího. Nechal tedy původní zámek zbourat a na jeho místě byl roku 1891 postaven nový zámek. V letech 1892 až 93 se budoval interier zámku, při jehož budování se penězi nešetřilo a vzniklo tak nádherné sídlo s přepychovým obložením stropů a stěn. Krásný je i nábytek dovezený z Londýna a látky na čalounění dovezené z Paříže. V zámku bylo zavedeno teplovodní ústřední topení, vodovod s teplou i studenou vodou, splachovací toaleta, koupelny i domácí telefon. Zámek byl i plně eletrifikován. Nový zámek byl sídlem Seilernů do roku 1945.
Pohled na zámek z boční strany

. . . tady je přední část zámku . . .

ještě jednou zámek zepředu, jsou tu vidět i nádherné záhony drobných růžových růží,

kvetoucích na břehu jezírka s vodotrysky. . .


a kousek dál jezírko s krásnými lekníny

a takle vypadá zámek zezadu z parku. . .