Listopad 2009

Adventní věnec

30. listopadu 2009 v 19:58 | iva221 |  Vánoce
Od rána se snažím sem dostat, ale internet byl u nás nějak proti. Napadlo mě, že jsem včera zapomněla předvést svůj adventní věnec. Udělala jsem si takový netradiční - látkový. Mám ho už několik let, protože máme v bytě teplo a sucho, jehličí brzy uschlo a opadávalo, a za 14 dní to byly ubohé zbytky. Proto používám tenhle látkový, na kterém měním jen barvu svíček a ozdoby. A co se týká bezpečnosti, když jsou zapálené svíčky nevzdaluju se, ať svítí na čemkoli. Jedině když si přivezu z chaloupky větvičky jedličky, tak si udělám věneček "živý", i když taky brzy uschne, ale neopadává a látkový nechám odpočinout.

Takhle vypadal loni. . . . . . .
a takhle vypadá letos . . . .
zvonečky ze šiškového lupení jsem si udělala již loni a dávám je na vstupní dveře. . . .

tenhle zvoneček jsem udělala letos, trochu ho postříbřila, ale jde to špatně vyfotit, moc se to leskne

tohle není moje práce, ale tenhle "stromeček " si vytvořila dcera

Adventní výstavní trhy

29. listopadu 2009 v 15:18 | iva221 |  Vánoce
Dopledne bylo krásné počasí, takové jarní, ale přesto se mi podařilo vytáhnout muže na Adventní výstavní trhy do zahradnictví v blízké vesnici, abychom si alespoň trochu přenesli do převánočního těšení. Moc se mi tam líbilo, hrála tam tiše vánoční hudba a já nevěděla kam dřív kouknout. Udělala jsem taky pár obrázků i pro vás, jsou to takové rychlovky, honem, nikdo tu není, protože jsem nevěděla jestli se tam smí fotit, tak jsem se držela hesla "kdo se moc ptá, moc se doví" a pro jistotu se neptala. Tak tady jsou svíčky a ozdobičky na věnce, stromečky a svícny ve všech barvách, jen si vybrat, ale kterou . . . .
stromečky byly nazdobeny podle barev, tak za všechny bílý
a tady něco maličko už z hotových věnců a svícnů

Ještě jeden andílek

28. listopadu 2009 v 7:03 | iva221 |  Vánoce
Ještě jeden andílek, tentokrát keramický a vlastní výroby. Vlastně jsem udělala dva, ale včera jsem si je přinesla z vypálení a přijela dcera a tak jsem ji jednoho hned dala a zapomněla vyfotit.
Je takový kostrbatý, protože jsem dělala takovou větší figurku prvně a moc jsem spěchala, protože jsem byla zvědavá, jestli se vůbec udrží pohromadě. Chtělo to větší pečlivost, tak snad někdy příště. Vyfotila jsem oba, než jsem je nesla na vypálení, protože jsem měla obavy, že se cestou ulomí křídla nebo něco jiného. Dopadlo to dobře, odnesl to jen nějaký vlásek, ale copak teď ty obrázky najdu.
Tak alespoň jeden, už připravený svítit . . . .
. . . . když je tma a svítí jen svíčka, tak to vypadá o chlup lepší. . . . .

Andílci

26. listopadu 2009 v 13:03 | iva221 |  Vánoce
Zatím to venku vypadá spíš jarně, než předvánočně. Takže se pokusím předvánoční atmosféru navodit alespoň předvedním sbírky andílků. Když už jsem je všechny umyla, tak ať se předvedou, jestli nějakou vánoční náladu alespoň na malou chvilku dokážou udělat.

Tihle dva andílci už něco pamatují, ostatně je to na nich vidět. Maminka je vždycky dávala pod stromeček, každého z jedné strany stojanu. Některé "modřiny" jsem jim způsobila i já, protože jako malá, jsem si s nimi strašně ráda hrála. Pak jim "ubližovala" i malá dcera, které se taky líbili a vnoučkové nezůstali pozadu.

A tenhle andílek, to je přímo srdeční záležitost. Když jsem byla před lety na operaci, přišla za mnou dcera s tehdy čtyřletým Kubíkem, který jak jsem vyšla na chodbu, hned svým vysokým hláskem volal: "Babičko, my jsme ti koupili andělíčka a ten tě teď bude chránit a budeš brzo zdravá". A měl pravdu.

Mám službu

25. listopadu 2009 v 6:40 | iva221 |  Čtyřnozí kamarádi

Ano, mám službu a to na krmení kočiček. Švagrová má souseda, který vlastní, napsat chová, to nemůžu, 2 kočky a 3 koťátka. Kočičky sice krmí, ale tak všelijak, že jsme se se švagrovou ujaly jejich dokrmování. Daly jsme jim i jména, takže máme Ofinku, Stříbrňáčka, Sněženku (ta je krásně bílá, jedno očičko má nádherně modré, ale jak to u bílých koček bývá, zřejmě neslyší), Čertíka a Černobílou. Tedy krmí je švagrová, protože k ní kočičky chodí a já přispívám. Jen když švagrová odjede k dětem, chodím jim dávat najíst já. A to se stalo právě teď. Když cvaknu vrátky, je až dojemné, jak ke mě všechny běží. Musím dávat pozor, abych přes některou neupadla. Chtěla jsem to jejich vítání vyfotit, ale nebylo to možné, jak kolem mě pobíhaly, tak jenom doklad o tom, jak jim chutná.
Sněženka s Čertíkem . . .
Stříbrňáček už se předvádí . . . .
Ofinka ještě loudí. . . .

Panenky - andílci

23. listopadu 2009 v 12:54 | iva221 |  Panenky
Dcera přišla s nápadem, že bych ji mohla udělat andílky, že by je použila na výzdobu vánočního stolu. Vybrala jsem si látku, krajku s tenkým molitanem, aby neprosvítala, ale to jsem si dala. Molitan nebylo možné přilepit, krajka se z něj odpojovala, no hrůza a to mě ještě čekala další. Zakoupila jsem pravé "andělské vlasy" ale lepidlo na ně bylo krátké, tak musel přijít na pomoc těžší kalibr, tavná pistole. Jednu chvíli jsem už myslela, že to vyhodím všechno. Nakonec jsem 4 vyrobila, ale žádná sláva.

Kremeš

21. listopadu 2009 v 17:59 | iva221 |  Recepty
Měli jsme dnes menší sešlost, tak jsem upekla trochu "lepší " moučník ke kávě. Je to slaďoučký, takže kila přibývají jedna radost nebo spíš asi žalost.

Recept
Piškot
6 žloutků
13 dkg cukru
7 dkg polohrubé mouky
1/2 prášku do pečiva
1 lžíce octa
1 lžíce vína
3 dkg kakaa
ze 6 bílků sníh
Žlouty ušleháme, přidáme ostatní přísady a potom pomalu zapracujeme sníh z bílků. Rozetřeme na plech a dáme péci.

Krém
6 žloutků
1 vanilkový cukr
2 lžíce hladké mouky
3 dcl mléka
uvaříme ve vodní lázni a po vychladnutí vyšleháme s 25 dkg másla a s 15 dkg cukru. Rozetřeme na vychladlý piškot.

Sníh
6 bílků
1 vanilkový cukr
30 dkg cukru krupice
Opět šleháme ve vodní lázní do zhoustnutí a pak navršíme na krém. Můžeme postrouhat čokoládou.

Západ slunce

20. listopadu 2009 v 17:58 | iva221 |  Fotografování
Včera tak krásně zapadalo sluníčko, že mi to nedalo a z balkonu jsem udělala pár obrázků.

Háčkované vánoční ozdoby 3

19. listopadu 2009 v 13:32 | iva221 |  Vánoce
Třetí a poslední část háčkovaných ozdob na stromeček

Co je to?

17. listopadu 2009 v 16:33 | iva221 |  Květiny
Včera bylo docela vlídné počasí, tak jsme se šli projít. Cestou, za městem, už v polích, jsme narazili na nízké stromky, které byly obsypané a teď nevím, květy to asi nejsou, spíš plody se semínky. Viděla jsem to poprvé a vůbec nemám tušení, co by to mohlo být. Vypadalo to nádherně. Nevíte o této rostlině něco?
. . . samozřejmě, že jsem neodolala a uřízla si pár větviček do korejtka na ozdobu, doufám, že to není jedovaté . . . .

Háčkované vánoční ozdoby 2

16. listopadu 2009 v 18:19 | iva221 |  Vánoce
Další slibované háčkované ozdobičky na stromeček.

Martinské trhy

14. listopadu 2009 v 17:17 | iva221 |  Jen tak
Dnes se u nás konaly Martinské trhy. Na náměstí byla spousta stánků s keramikou, perníky, s nádhernými paličkovanými obrázky a vánočním zbožím. Samozřejmě, že nechyběly stánky s občerstvením, které byly asi nejvíce obleženy, neboť nejen oko a dušička, ale i bříško si musí přijít na své. Mě ale nejvíc zaujala skupina mladíků, kteří v ohraničené části náměstí vyřezávali s kmenů skulptury. Obdivuji jejich představivost a zručnost. Pro mě je to jenom špalek dřeva, ale oni v něm už musí vidět to, co chtějí vyřezat. Přišel ke špalku, chviličku na něj koukal, a začal řezat. Že by si něco předkresloval nebo značil jsem neviděla. Škoda, že jsem tam přišla na začátku a potom znovu, když měli přestávku, ale i tak jsem udělala nějaké obrázky, jak rozpracovaných, tak hotových výrobků.
tohle se mi moc líbilo, škoda, že jsou na fotce stíny, ale líp to vyfotit nešlo, byla tam moc lidí

Háčkované ozdoby

13. listopadu 2009 v 13:03 | iva221 |  Vánoce
Vánoce se pomalu blíží a protože mám nějaké restíky, když jsem o loňských Vánocích naslibovala háčkované ozdoby, tak se musím začít činit. Vyhrabala jsem ty, co jsem měla loni na stromečku, abych podle nich mohla háčkovat další a přitom mě napadlo, že je vyfotím a budu třeba některou z vás inspirovat.
Zvonečky, kouličky a další zase příště.

Nová svíčka

12. listopadu 2009 v 8:24 | iva221 |  Jen tak
Už delší dobu se chystám na přeočkování proti tetanu a dnes konečně nazrála doba. Vyrazila jsem před sednou hodinou, abych tam byla pokud možno první a nemusela tam pak dlouho čekat. Přijdu do čekárny a v duchu jsem zajásala, " jsem první."Ovšem potom jsem mrkla na dveře ordinace a tam cedule "12.11.2009 - DOVOLENÁ". A nyní nastal problém, neboť jsem si nemohla uvědomit, jestli je dnes 11. nebo 12. , no přiznám se, že jsem to dohromady nedala a musela jsem zavolat domů, Ani mě nenapadlo, že se mohu podívat na mobil, že tam datum je. Šla jsem procházkou domů, stavila se v Penny pro rohlíky a uviděla tuhle svíčku. Tak jsem si ji koupila jako náplast, na svou roztržitost nebo už zapomnětlivost?

Kontrola chaloupky

11. listopadu 2009 v 7:10 | iva221 |  Chaloupka
Včera ráno jsem otevřela oči, mrkla ven a připadalo mi, že bude hezky. Tak mě napadlo, že bychom mohli jet zkontrolovat chaloupku a shrabat listí pod lípou, co jsme pro sníh nestihli. Muž se zpočátku netvářil moc nadšeně, že by měl vylézt z teplé postýlky a hnát se někam na hory, ale nakonec si dal říct. Vyrazili jsme a vypadalo to, že bude hezky, ale čím jsme přijížděli blíž horám, tak bylo jasné, že jsem předpověď počasí netrefila. Chaloupka byla v pořádku, ale z listí pod lípou se stal, tím dvakrát napadaným a roztátým sněhem, mazlavý, klouzavý koberec. Takže na nějaké hrabání nebo jinou práci venku, nebylo ani pomyšlení. Tak jsme zašli ke známých, chvilku probrali co je nového, ještě jsem udělala pár, bez sluníčka, smutných obrázků a jeli jsme domů.

po téhle hrbolaté cestě se dostáváme k chaloupce
cesta k Jizerce, s mostem, přes který se bojím jezdit
tohle poupátko bylo ulomené, asi pod tíhou sněhu, tak jsem si ho vzala domů, sice dlouho nevydrží, ale chvilku mě pohled na něj bude těšit. . .

Svíčky

7. listopadu 2009 v 18:40 | iva221 |  Jen tak
Přidávám se k řetězáku, protože k téhle době opravdu svíčky a světýlka patří. Sbírání svíček je spíš doména mojí dcery, ale ráda předvedu ty, které jsem většinou dostala od mě mílých lidí.

Mám ráda přírodní voskové svíčky a ty mi kupuje dcera na vánočním trhu
. . . . sněhuláčka mi přinesl manžel
tyhle svíčky mi dala kamarádka

tenhle mrňousek je od další kamarádky
tahle svíčka sice není vánoční, ale moc se mi líbí a je od mých vnoučků
Tahle taky není vánoční, ale už něco pamatuje, kdysi jsem si ji udělala sama. V zaměstnání putovala forma, tak jsme si chtěla skoro každá vyzkoušet, udělat svíčku.
A protože většinou takové darované svíčky lituju zapálit, svítí u nás v tyhle dny lampička s voňavým olejem

Chodská keramika bílá

6. listopadu 2009 v 17:29 | iva221 |  Jen tak
Tak dneska to je slibovaná chodská keramika bílá. Stále se mi nechtělo začít uklízet na Vánoce, ale když už jsem to všechno vyndala z poliček, abych to vyfotila, tak jsem to umyla a nějak mě to "nakoplo", že jsem už začala přerovnávat zásuvky a skříně, abych to do začátku adventního času stihla. Mám těch "lapačů prachu" opravdu nějak moc.

Chodská keramika

5. listopadu 2009 v 16:33 | iva221 |  Jen tak
Včera se při prohlížení polštářů Ivanka zmínila, že ji připomínají vzory chodské keramiky. Chodskou keramiku mám moc ráda, dříve nebyla k sehnání, nevím proč, ale o to větší radost jsem měla, když se mi podařilo nějaký kousek sehnat nebo když jsem nějaký dostala jako dárek. Rodina i přátelé se činili, takže mám docela slušnou sbírečku, jak v černém, té je méně, ale bílé provedení se docela rozrostlo. Jsem strašná "straka", jednou bude mít dcera velkou práci, aby ty moje poklady zlikvidovala.
Černou keramiku mám v kuchyni.

Polštáře

4. listopadu 2009 v 10:05 | iva221 |  Vyšívání
Moje maminka měla kamarádku, sice byla o dost mladší, než moje maminka, ale měly se moc rády. Když maminka umřela, tak jsem její kamarádku, jestli to tak můžu napsat, "zdědila" a nelitovala jsem, protože mi v mnohém poradila, místo maminky. Navštěvovaly jsme se, ale potom začala mít kamarádka potíže s chůzí, a protože tady nikoho nemá, rozhodla se odjít do blízkého Domova důchodců. A právě při likvidaci bytu našla dva předtisky na polštáře, které si kdysi koupila a nevyšila a nyní mi je dala, ať je vyšiju. Musely být hodně staré, protože dole byla vytištěna, tou modrou předtiskovou barvou, cena 10 Kčs. Moc se mi do toho nechtělo, protože barva byla spíš šedivá a žlutá, než bílá. Tak jsem si říkala, že nad tím strávím nějaký čas a pak to vyhodím. Ale nechtěla jsem ji zklamat, tak jsem se do toho pustila. Polštáře jsem vyšila, ušila a naplnila a donesla kamarádce. Udělala jsem ji velkou radost, že je vidí vyšité, ale nakonec mi je dala zpátky, prý na památku, že je nemá kde mít. Tak polštářky pojedou na chaloupku. A ještě dodám, že je kamarádka v DD docela spokojená.

Šála

3. listopadu 2009 v 9:22 | iva221 |  Háčkování
Šálu jsem uháčkovala pro svoji dceru. Sice jsem si ji představovala sněhově bílou, ale byla jsem poučena, že si koupila vínové kozačky, takže tedy vínovou (na obrázku je barva trochu zkreslená). Koupila jsem ještě ve stejné barvě rukavice a zima může začít, vlastně už začíná, od rána tady chumelí, ale s deštěm.