Květen 2009

Látkové panenky 3

31. května 2009 v 22:20 | iva221 |  Panenky
Tak opět několik látkových panenek pro kamarádky.

Klobouky

28. května 2009 v 18:28 | iva221 |  Háčkování
Sice jsem už několikrát řekla, že klobouky už ne, ale na chaloupce bylo navečer venku na lavičce tak hezky a sedět jen tak se mi nechtělo, tak vznikly opět tyhle klobouky. Ještě, že jsou pořád zájemci.

Hrádek u Nechanic

17. května 2009 v 19:24 | iva221 |  Tip na výlet
Cíl našeho dnešního výletu byl zámek Hrádek u Nechanic, který si v letech 1839-1857 nechal postavit František Arnošt Harrach, ve stylu romantické anglické gotiky, jako letní a reprezentativní sídlo. Stavební práce vedl mladý vídeňský stavitel Karel Fischer. Ještě po roce 1857 pokračovaly na zámku některé řemeslné práce. Ke dvoukřídlému objektu se zdůrazněnou střední partií byla přistavěna kaple, záměrně porušující přísnou symetričnost půdorysu. Zámek je nazýván "Malou Hlubokou". Výzdoba - obložení stěn a nábytek byly do Hrádku dovezeny z Německa, Rakouska, Anglie, Italie a Francie. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti. Na zámku jsou k vidění i kolekce skla, zhotoveného ve sklárnách v Harrachově. Souběžně se stavbou zámku byla upravena část lesa jako krajinářský park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice. Nyní je v části parku, okolo zámku, vybudováno golfové hřiště.
V roce 2001 byl zámek Hrádek u Nechanic prohlášen národní kulturní památkou.
Erb rodu Harrachů tvoří 3 stříbrná pštrosí pera na červeném poli.
Pohled z terasy zámku.
Pohled z terasy zámku na golfové hřiště.

Loubí s lavičkami lákalo k posezení.
Ve fontánce plavaly ryby, které se mi podařilo vyfotit hodně mizerně, ale byly krásné.
Opět kousek, okolo jamky pečlivě vysekaného golfového hřiště s rozkvetlými rododendrony.
Taky jsme zjistili, že začínají růst houby, nevím, jestli to je holubinka, v houbách se bohužel nevyznám, ale byly tam hned tři blízko sebe.
A ještě zámek z východní strany.
Rododendrony kvetly od bílé, snad ve všech odstínech růžové až po fialovou.

Pusinkové koláčky

15. května 2009 v 11:46 | iva221 |  Recepty
Kamarádka mi poslala recept a poněvadž mě zaujal rychlostí výroby, hned jsem ho vyzkoušela a protože i chutnal, tak tady je.


Pusinkové koláčky

listové těsto
3 bílky
cukr krupice (přiměřeně)
vanilkový cukr
1 lžíce strouhané čokolády
1 lžíce strouhaných ořechů nebo mandlí.

Nejdříve zapneme troubu na 170°, aby se ohřála, poněvadž výroba koláčků je velmi rychlá.
Listové těsto rozválíme na tenkou placku. Ušleháme sníh z bílků, přidáme cukry, čokoládu a ořechy a rozetřeme na plát těsta. Nyní srolujeme jako závin a ostrým nožem nakrájíme silnější plátky, které klademe na plech, na pečící papír, řezem dolů. Pokud nějaký sníh vyleze, seškrábneme ho lžičkou a dáme nahoru na koláček. Nyní dáme péci na cca 30 min. do světle hněda a tohle je výsledek.


Co teď kvete na zahradě

14. května 2009 v 13:36 | iva221 |  Květiny
Tak jsem vyfotila, co teď kvete na zahradě, moc barevné to není, takové od oranžové po červenou.

Ibišky, co mi kvetou na podestě drží krok se zahradou, co se barvy květů týká.


Opět ubrus

11. května 2009 v 11:21 | iva221 |  Vyšívání
Tenhle ubrus jsem vyšívala moc ráda. Nejdřív jsem sice nevěděla jak na něj, jestli ho vyšít jen stonkově nebo plně. Nakonec jsem ho udělala tak od každého něco melírovanou bavlnkou.
A nakonec i s kyticí bezu, který mám moc ráda.

Křížkové vyšívání

7. května 2009 v 15:44 | iva221 |  Vyšívání
Tihle ptáčkové jsou už vyšívaní před delší dobou a mám je zasklené na chaloupce. Obrázky nejsou moc kvalitní, ve skle se všechno odráží, ale co nadělám, když se mi je vyndávat z rámečků nechtělo.


Myslela jsem, že obrázek bude trochu lepší, protože tahle kytice polních kytiček ještě na rámeček čeká, ale opět nic moc.
A ještě růžičky, moje oblíbené na záhoně, ve váze i na obrázcích.


Chlumecký zámek

4. května 2009 v 20:05 | iva221 |  Tip na výlet
"Ten chlumecký zámek je za lesem, vzali mě na vojnu nevěděl jsem . . . . . . . . (lidová píseň)

Chlumecký zámek je od nás sice za lesem, ale jen 10 km. Každý rok sem jezdíme na začátku května, pokochat se hlavně krásným parkem se spoustou kvetoucích rododendronů, azalek, šeříků a stromů. Zámek je postaven podle plánů jednoho z nejvýznamějších architektů baroka Jana Santiniho Aichla a postavil ho v letech 1721-1723 stavitel Františk Maxmilián Kaňka pro hraběte Františka Ferdinanda Kinského. Jméno Karlova Koruna dostal zámek na počest císaře Karla VI., ketrý zde pobýval po své korunovaci v roce 1723. Stavba vychází z válcového jádra, k němuž jsou připojena tři patrová křídla a k nim se osově sbíhají aleje stromů. Do roku 1989 byl zámek majetkem státu a v roce 1989 byl v rámci restitučního procesu předán do majetku rodiny Kinských. Dnes je prezentován s rodinnými původními sbírkami, převážně zaměřenými na problematiku chovu koní.